TatilCity.NETTatilCity.NET

Odunpazarı Aktiviteleri

Yapılacak Şeyler

Osmanlı Evi

Osmanlı Evi

Osmanlı Evi, Eskişehir Odunpazarı ilçesinde bulunmaktadır. Buradaki yapı 19. yüzyıla ait olup ahşap bir sivil mimariye sahiptir. Buradaki ev Halil İbrapim Efendi’ye ait olan Yeşil Efendi Evi adıyla da bilinmektedir.

Eskişehir Odunpazarı Osmanlı Evi Eskişehir Odunpazarı Osmanlı Evi

Atatürk bu evde misafir edildiği içinde ayrı bir öneme sahiptir. Evde selamlık bölümü yapılan restorasyon ve düzenlemeler sonrasında 1984 yılında hizmete açılmıştır. Bağdadi tarzında yapılmış olan evde zemin, bodrum, ev bulunmaktadır. Tavan, duvarlardaki ve kapılardaki ahşap işçiliği dikkat çekmektedir. 2006 yılında burası Odunpazarı Belediyesi tarafından restore edilmiş ve 19. yüzyıla uygun olarak düzenlenmiştir. Burada etnografik ürünler bulunmaktadır. Buraya geldiğinizde bahçesinde kahve içebilir, yemek yiyebilirsiniz. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Eskişehir’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yaylasında çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Çatalkaya

Çatalkaya

Çatalkaya, Eskişehir Odunpazarı ilçesinde bulunmaktadır. Adını Kes Kaya veya Çatalkaya olarak bilinen kayadan almaktadır. Frigler kayayı yontarak düzeltmiş, ortasına dikey ve derin bir oluk açmıştır. Kayanın doğusunda Sivri Kaya/Uzun Kaya olarak adlandırılan bir başka kaya kütlesinde küçük Frig kaya anıtı bulunmaktadır.

Eskişehir Odunpazarı Çatalkaya Eskişehir Odunpazarı’nda Çatalkaya

Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Eskişehir’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yaylasında çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Öğlenleri mangal veya piknik yapabilirsiniz. Trekking, rafting, dağ bisikleti sürebilir, doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Akşam üstü kahvenizi veya biranızı yudumlayarak güneşin batışını izleyebilirsiniz.  Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Kırk Ambar Çarşısı

Kırk Ambar Çarşısı

Kırk Ambar Çarşısı, Eskişehir Odunpazarı ilçesinde bulunmaktadır. Burası otantik atmosferiyle dikkat çekmektedir. İçinde restoran bulunmakta ve konuklara yöreye özel geleneksel lezzetler sunmaktadır.

Eskişehir Seyitgazi Selçuklu Hamamı Eskişehir Odunpazarı’nda Kırk Ambar Çarşısı

Lületaşından, camlara kadar bir çok el sanatına ait küçük hediyelik eşyaların satıldığı atölyeler ve dükkanlar bulunmaktadır. Buranın en önemli özelliği ise kadın girişimciler tarafından işletilmesidir. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Eskişehir’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yaylasında çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Lületaşı Müzesi

Lületaşı Müzesi

Lületaşı Müzesi,  Eskişehir Odunpazarı ilçesinde bulunmaktadır. Kentsel sit alanı içinde yer alan Lületaşı Müzesi valilik tarafından 1998 yılından buyana uluslararası Lületaşı Festivalleri, Lületaşı El Sanatları sergilerinde ve yarışmalarında yer alan eserler satın alınarak lületaşı müzesinin açılmasına neden olmuştur.

Eskişehir Odunpazarı Lületaşı Müzesi Eskişehir Odunpazarı’nda Lületaşı Müzesi

Müzede 60 sanatçıya ait 400 kadar eser bulunmaktadır. 2008 yılında Odunpazarı Belediyesi’nce Kurşunlu Külliyesi’nde yerli ve yabancı misafirlerin hizmetine açılmıştır. Eskişehir’de beyaz lületaşı çıkarılan tek bölge Eskişehir’dir. Lületaşı, Eskişehir Taşı olarak da anılmaktadır. Meerschaum, Deniz Köpüğü, Magnesite, Sepiolite bu madenin diğer adlarındandır. Müzeyi 08:00-22:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Eskişehir’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yaylasında çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Dede Korkut Parkı

Dede Korkut Parkı

Dede Korkut Parkı, Eskişehir Odunpazarı ilçesinde bulunmaktadır. 2013 yılı Eskişehir Kültür Başkenti Ajansı Kalıcı Eserler kapsamında Odunpazarı ve çevresinde bazı çevre düzenlemeleri yapılmıştır.

Eskişehir Odunpazarı Dede Korkut Parkı Eskişehir Odunpazarı’nda Dede Korkut Parkı

Alanda çocukların eğlenebileceği oyun alanları, spor alanları, yeme-içme ihtiyacının karşılanabileceği kafe, büfeler yapılmıştır. Park, 2014 Ocak ayında yapılmaya başlanmış ve Haziran ayında da sona ermiştir. Günümüzde özellikle Eskişehir halkının hafta sonlarını değerlendirmek amacıyla geldikleri bir parktır. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Eskişehir’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yaylasında çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Odunpazarı Kentsel Sit Alanı

Odunpazarı Kentsel Sit Alanı

Odunpazarı Kentsel Sit Alanı, Eskişehir Odunpazarı ilçesinde bulunmaktadır. Odunpazarı, kentin güneyinde bulunan tepelerde kurulmuştur. Geleneksel Anadolu Mimasirisi’nin en güzel örnekleri burada yer almaktadır. Kıvrımlı yolları, çıkmaz sokakları, bitişik düzenli cumbalı evleri, ahşap süslemeli evleriyle dikkat çekmektedir.

Eskişehir Odunpazarı Kentsel Sit Alanı Eskişehir Odunpazarı’nda Odunpazarı Kentsel Sit Alanı

Odunpazarı geleneksel evleri, örf ve adetlerinin günümüze kadar gelmesi sebebiyle Tarihi ve Kentsel Sita Alanı olarak ilan edilmiştir. Buradaki evler UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan proje kapsamında burada 30 sokakta bulunan 300 ev, 3 cami, 2 kervansaray, 1 külliye, 1 han ve 15 çeşme restorasyonu yapılmıştır. Buradaki evlerin bazıları çivit mavisi, bazıları kiremit kırmızısı bazıları da değişik renklerle semte ayrı bir güzellik katmaktadır. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Eskişehir’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yaylasında çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Eskişehir Odunpazarı ilçesinde bulunmaktadır.  2 Eylül Caddesi’nin konuk mimarisinin en iyi örneklerinin olduğu Odunpazarı’nda yer almaktadır. Yapı, 1. Ulusal Mimarlık Dönemi’nin en iyi örneğidir. Kütle düzeniyle dikkat çekmektedir. Osmanlı eğitim sisteminde yurt olarak inşa edilmiş Numune Mekteplerinin şehirdeki en önemli eseridir.

Eskişehir Odunpazarı Cumhuriyet Tarihi Müzesi Eskişehir Odunpazarı’nda Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Mimar Kemallettin tarafından Turan Numune Mektebi olarak 1915-1916 yıllarında yapılmıştır. 23 Nisan 1994 yılında ise Anadolu Üniversitesi’nce hizmete açılmıştır. Müze üç katlı olup zemin katında Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuşunu belgeleyen, savaşların, kongrelerin, Büyük Millet Meclisi’nin ve devrimlerin olduğu bir kolaj vardır. Türk donanmasının kullandığı 7 gemi maketi ve bir kağnı sergilenmektedir. Atatürk’e ait 126 parça eşya, eserler, 1925-1980 yılları arasında yerel gazeteler ve kütüphane vardır. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Eskişehir’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yaylasında çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA
Odunpazarı Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Odunpazarı Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Odunpazarı Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Eskişehir Odunpazarı ilçesinde bulunmaktadır. 1850’li yıllarda Takattin Bey tarafından çevre köy ve şehirlerden gelen pazarcıların, köylülerin, seyyahların hem kendilerinin hem de hayvanlarının konaklamaları için yapılmıştır.

Eskişehir Odunpazarı Atlıhan El Sanatları Çarşısı Eskişehir Odunpazarı’nda Odunpazarı Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Atlıhan, dinlenilen, konaklanan ve de hayvanların bakımının yapıldığı içinde aynı zamanda çay ocağı da bulunan bir yerdir. Burada köy halkı toplanır sosyal, siyasi ve ekonomik gündemi konuşur. Zamanla Odunpazarı Hanı, Tavafçı Hanı gibi isimlerle adlandırılır. 20. yüzyılın ikinci yarısından sonra eski işlevini yitirir ve metruk bir hale gelir. Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi alanında 2006 yılında orijinal mimarisi göz önünde bulundurularak Atlıhan adıyla yeniden yapılır. 768 metrekarelik bir alanda yer alır. Burası geleneksel mimari unsurları da barındıran bir binadır. Zemin ve birinci kat olmak üzere iki kattan oluşmuştur. Handa 25 atölye, el sanatları sergilenir ve satışı yapılır. Belediye tarafından hizmete sunulmuştur.

DAHA FAZLA
Dağlık Frigya Porsuk Vadisi

Dağlık Frigya Porsuk Vadisi

Dağlık Frigya Porsuk Vadisi, Eskişehir Odunpazarı ilçesinde bulunmaktadır.  Porsuk Vadisi, antik çağlardan günümüze kadar yerleşim bölgesi olmuştur. Eşsiz doğa güzelliğine sahip oyan vadi boyunca şifalı termal suların olduğu bir turizm merkezidir.

Eskişehir Odunpazarı Dağlık Frigya Porsuk Vadisi Eskişehir Odunpazarı’nda Dağlık Frigya Porsuk Vadisi

İlk çağlardan bu tarihe kadar kendine özgün kültürünü bozmamıştır. Karalan Köyü yakınlarındaki bulunan Çatalkaya vadinin önemli bir alanıdır. Adını ise çatal şeklinde oyulmuş olan anıtsal bir kayadan alır. Hititlerden sonra Friglerce kullanılmıştır. Tümülüslerin yanında Sivrikaya Anıtkçak Açık Hava Tapınağı vardır. Burada Gökçekısık, Uluçayır, İncesu Köyleri, Yenisofça, volkanik tüf kayalar üzerine oyulmuş Roma, Bizans, Frig dönemlerine ait kaya yerleşimleri vardır. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Eskişehir’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yaylasında çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA
Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir Odunpazarı ilçesinde bulunmaktadır.  İlçe merkezindedir. 2007 yılında Büyükşehir Belediyesi’nce Anadolu Üniversitesi ve Cam Dostları Grubu’nun ortaklığıyla yapılmıştır.

Eskişehir Odunpazarı Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Eskişehir Odunpazarı’nda Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Türkiye’nin ilk cam müzesi olma özelliğine sahiptir. Burada 58 yerli ve 10 yabancı sanatçının eserleri sergilenmektedir. Camın sanatla birleşmesi sonucunda ortaya çıkan göz alıcı eserleri mutlaka görmelisiniz. Müzeyi Pazartesi günleri dışında her gün saat 10:00-17:30’da ziyaret edebilirsiniz. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Eskişehir’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yaylasında çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
DAHA FAZLA YÜKLEYİN