TatilCity.NETTatilCity.NET

Pınarbaşı Aktiviteleri

Yapılacak Şeyler

Horma Kanyonu

Horma Kanyonu

Horma Kanyonu, Kastamonu Pınarbası ilçesinde bulunmaktadır. Kanyonun içinde Zarı Çayı geçmekte olup 4 kilometre uzunluğa sahiptir. Burayı rehber eşliğinde gezmeniz çok daha iyi olacaktır. Suyun geçtiği bazı alanlarda derinlikler oluşmaktadır. Aynı zamanda kuyularda bulunmaktadır. Bu yüzden tek başına gezilmesi tehlikelidir.

Kastamonu Pınarbaşı Horma Kanyonu Kastamonu Pınarbaşı’nda Horma Kanyonu

Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Kastamonu’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal güzelliklere sahip yerler bulunmaktadır. Burada Ilgaz Dağı Milli Parkı’nda çadır kampı kurabilir, kış sezonunda kayak yapabilir, tüm doğa sporlarını gerçekleştirebilirsiniz. Kastamonu karavan tatili içinde uygun bir yerdir. Burada bütçenizi uygun olarak konaklayabileceğiniz tesislerde bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yeme-içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz lokantalarda bulunmaktadır. Buraya gelmişken banduma ve etli ekmeğin tadına bakmayı unutmayın. Şehirden ayrılmadan

DAHA FAZLA
Ilgarini Mağarası

Ilgarini Mağarası

Ilgarini Mağarası, Kastamonu Pınarbaşı ‘de bulunmaktadır. Mağaranın 858 metre uzunluğu, 250 metre derinliği olup, köyden 1,5-2 saatlik bir mesafeyle buraya ulaşabilirsiniz. Ancak bölge ormanlık alan olduğu için rehber eşliğinde gitmeniz daha iyi olacaktır.

Kastamonu Pınarbaşı Ilgarini Mağarası Kastamonu Pınarbaşı’nda Ilgarini Mağarası

Mağaranın içinde dikitler ve sarkıtlar mevcuttur. Bizans ve Geç Roma dönemlerine ait mezarlar, sarnıçlar, şapeller mağarada dikkat çekmektedir. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Kastamonu’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal güzelliğiyle dikkat çeken yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Yeme-içme ihtiyacınızı ilçe merkezinde bulunan kafe ve lokantalarda giderebilirsiniz. Buraya gelmişken Küre Dağları’nı görmeli ve burada doğa sporlarını deneyimleyerek çadır kampı kurabilirsiniz. Piknik ve mangal yapabilirsiniz. Şehrin en güzel lezzetlerinden banduma ve etli ekmeğin tadına bakabilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü yöresel ve organik ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Küre Dağları Milli Parkı

Küre Dağları Milli Parkı

Küre Dağları Milli Parkı, Kastamonu Pınarbaşı ilçesinde bulunmaktadır. Karadeniz bölgesinin batısında yer alır. Dağların üzerine yapılmış eşsiz bir manzaraya sahiptir. Park yaklaşık olarak 37000 hektar alan üzerinde konumlanmıştır.

Kastamonu Pınarbaşı Küre Dağları Milli Parkı Kastamonu Pınarbaşı’nda Küre Dağları Milli Parkı

Parktan Cide, Azdavay ve Pınarbaşı ilçeleri görülebilmektedir. Burası çok zengin bir bitki örtüsü bulunmaktadır. Park içinde dev kanyonlar, doğal peyzajlar, düdenler, mağaralar bulunmaktadır. Burada çok sayıda yabani canlılar ve bitki çeşitleri bulunmaktadır. Burada doğa yürüyüşleri, manzara seyri, foto safari gibi etkinlikleri yapabilirsiniz. Buraya gelirken fotoğraf makinesi getirmeyi unutmayın. Seyir terasında arkadaşlarınızla birlikte eşsiz manzara karşısında kahvenizi yudumlayabilir, güneşin batışını izleyebilirsiniz. Karadeniz turu kapsamında gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır.

 

 

 

DAHA FAZLA
Valla Kanyonu

Valla Kanyonu

Valla Kanyonu, Kastamonu Pınarbaşı ilçesinde bulunmaktadır. Her yıl burayı bir çok kişi ziyaret etmektedir. Kanyon, Devrekani Çayı’yla Kanlıçayın birleştiği yerden başlamaktadır. Muratbaşı Köyü’nden Valla Mahallesi’ne kadar bir yol bulunmaktadır. Mahalleden sonra 1,5 kilometre orman içinde bir patika yol yer almaktadır.

Kastamonu Pınarbaşı Valla Kanyonu Kastamonu Pınarbaşı’nda Valla Kanyonu

1994 yılında dört öğrencinin kaybolmasının ardından arama çalışmaları sırasında kanyonun, Cide ilçesine doğru çıktığı ortaya çıkmıştır. Burası vahşi bir cennet gibidir. Burada ihtiyaç olunan teçhizatlar ve ekipmanlar bulunmaktadır. Kanyon, Küre Dağları Milli Parkı içinde 800 metre derinlikte bulunuyor. Dünyanın en büyük 2. kanyonudur. Burada bulunan terasa çıkıp manzarayı keyifle izleyebilirsiniz.  Karadeniz turu kapsamında geleceğiniz Kastamonu’da bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tarihi yerler bulunmaktadır.

DAHA FAZLA
Ilıca Şelalesi

Ilıca Şelalesi

Pınarbaşı Kastamonu merkezine 100 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Pınarbaşı,  Gasgaslar, Kimmerler, Lidyalılar, İranlılar, Helenler, Pontuslar, Romalılar, Bizanslılar ve Çobarlar’ın hakimiyetinde olmuştur. 1460 yılında Osmanlı Devletine katılmıştır. İlgarini Mağarası, Valla Kanyonu, Küre Dağları Milli Parkı, Ilıca Şelalesi, Ilıca Hamamı, Horma Kanyonu, Tarihi Paşa Konağı görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Pınarbaşı’na merkezden kalkan dolmuşlarla ulaşabilirsiniz.

Kastamonu Pınarbaşı Ilıca Şelalesi Kastamonu Pınarbaşı’nda Ilıca Şelalesi

Pınarbaşı merkezine 12 kilometre uzaklıkta yer alır. Ilıca Köyünden şelaleye ulaşım 15 dakika mesafededir. 10 metre yüksekten akan su döküldüğü yerde havuz oluşturmuştur. Şelalenin özelliği ise çevresinin ağaçlarla çevrili olmasıdır. Bölgede çeşitli bitki örtüleri ve ağaçlar vardır. Arkadaşlarınızla birlikte şelalenin uygun bir alanında çadır kampı yapabilirsiniz. Şelaleyi izleyerek çayınızı yudumlayabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA