TatilCity.NETTatilCity.NET

Selçuk Aktiviteleri

Yapılacak Şeyler

Şirince Yedi Uyurlar Mağarası

Şirince Yedi Uyurlar Mağarası

Şirince Yedi Uyurlar Mağarası, İzmir  Selçuk ilçesinde bulunmaktadır. Görülmesi gereken yerlerden biri olan mağara Şirince köyü yakınlarında yer almakadır.

İzmir Selçuk Şirince Yedi Uyurlar Mağarası İzmir Selçuk’ta Şirince Yedi Uyurlar Mağarası

Efes Antik Kenti’ne de yakın olan mağarayla ilgili rivayetler bulunmaktadır. Bunlardan biri ise, halka zalimlik yapan bir kraldan kaçan yedi kişinin bu mağaraya sığınması ve kralında mağaranın kapısını kapatmasıdır. Yedi kişi bu mağarada 200 yıldır uyumuştur. Bunun yanı sıra dünya üzerinde 33 tane yedi uyurlar mağarası bulunmaktadır. Yaz tatili veya kültür gezisi kapsamında geleceğiniz İzmir Selçuk’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal yerler’de  bulunmaktadır. Şirince’de ekonomik olarak konaklayabileceğiniz pansiyonlar ve butik oteller bulunmaktadır. Buraya gelmişken mutlaka Hodri Meydan Kulesi’nin seyir terasına çırıp köyü panaromik olarak izleyebilirsiniz. Aziz Nesin Matematik Köyü’nü ziyaret edebilirsiniz. Buradan ayrılmadan önce şarap evlerini gezip kendinize şarap alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Hodri Meydan Kulesi

Hodri Meydan Kulesi

Hodri Meydan Kulesi, İzmir  Selçuk ilçesinde bulunmaktadır. Kule, Sevan Nişanyan tarafından köye kazandırımıştır. 12 metre yüksekliğe sahiptir.

İzmir Selçuk Hodri Meydan Kulesi İzmir Selçuk’ta Hodri Meydan Kulesi

Hodri Meydan Kulesi, Nişanyan Evleri’nin bulunduğu arazide yer almaktadır. Burada inşa ettiği binaların yıkılma kararı verilmesinin ardından bu kuleyi yaptırmıştır ve kulenin tepesine seyir terası koymuştur. Bu terasa gelip köyün eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz. Burada ekonomik olarak konaklayabileceğiniz pansiyonlar ve butik oteller bulunmaktadır. Şirince Köyü’ne geldikten sonra burada mutlaka kiliseyi, Aziz Nesin Matematik Köyü’nü, Tiyatro Medresesi’ni ve Şarap Evleri’ni görmelisiniz. Şarapların her türünü tadabilir ve kendiniz için satın alabilirsiniz. Akşam üstü gezintinin ardından bir mekanda kahvenizi yudumlayarak güneşin batışını izleyebilirsiniz. Butiklerde satılan otantik ürünlerden satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Tiyatro Medresesi

Tiyatro Medresesi

Tiyatro Medresesi, İzmir  Selçuk ilçesinde bulunmaktadır. Medrese, Nesin Matematik Köyü’nan yakınında bulunmaktadır. Dilbilimci ve tarihçi Sevan Nişanyan tarafından kurulmuştur.

İzmir Selçuk Tiyatro Medresesi İzmir Selçuk’ta Tiyatro Medresesi

Seyyar Sahne’de tiyatro yapan sanaçların kararı doğrultusunda kurulmuştur. Burada çok sayıda sanatçının katkıda bulunduğu medrese için her yıl projeler yapılmaktadır. Burada sanatçılar gösterilerini sergileyebilecekleri bir alan oluşturmuşlardır. Yaz tatili ve kültür turu kapsamında geleceğiniz İzmir Efes’te bulunan Şirince’de gezip, görebileceğiniz bir çok yer bulunmaktadır. Burada ekonomik olarak konaklayabileceğiniz bir çok tesis bulunmaktadır. Burada gezerken mutlaka kiliseyi ve şarap evlerini görmelisiniz. Çeşit çeşit şarap türlerinin tadına bakmayı unutmayın dilerseniz satın alabilirsiniz. Butiklerden otantik ürünlerden satın alabilirsiniz. Buraya gelmeden önce Meryem Ana Manastırı ve Efes Antik Kenti’ni gezebilirsiniz. Burada ekonomik olarak konaklayabileceğiniz butik oteller ve pansiyon bulunmaktadır. Yorgunluğunuzu akşam üstü bir kafede kahvenizi yudumlayarak güneşin batışını izleyebilirsiniz.

DAHA FAZLA
Aziz Nesin Matematik Köyü

Nesin Matematik Koyu

Nesin Matematik Köyü, İzmir  Selçuk ilçesinde bulunmaktadır. Ülkemizin sevilen mizah yazarlarından Aziz Nesin’in matematiği sevdirmek için yapılmasını vasiyet etmesiyle kurulmuştur.

İzmir Selçuk Nesin Matematik Köyü İzmir Selçuk’ta Nesin Matematik Köyü

Nesin Matematik Köyü, Sevan Nişanyan ve Ali Nesin tarafından yaptırılmıştır. Köyün herhangi bir kar amacı yoktur. Çocukların eğitimi için düşünülmüş dünyada bir ilktir. Burada matematik dersinin verilmesinin yanı sıra yemek yapmak, çiçek sulama,temizlik ve benzi aktiviteler ve eğitimlerde verilmektedir. Çocuklar matematik öğrenirken diğer yandan sosyal hayata yönelik işleri de öğrenmektedir. Yaz tatili veya kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Selçuk Şirince’de bulunan Nesin Matematik Köyü’nü mutlaka görmelisiniz. Şirince sokaklarında gezerken yorgunluğunu gidermek için bir kafede oturup çayınızı yudumlayabilirsiniz. Buraya gelmişken şarap evlerini gezip, her çeşit şarap türlerinin tadına bakabilirsiniz. Buradan ayrılmadan evvel buradaki butiklerden otantik ürünler alabilir, organik ürünlerin tadına bakabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Köy Sokakları ve Aziz John Baptist Kilisesi

Köy Sokakları ve Aziz John Baptist Kilisesi

Köy Sokakları ve Aziz John Baptist Kilisesi, İzmir  Selçuk ilçesinde bulunmaktadır. Burası Şirince’nin görülmesi gereken önemli yerlerinden biri. Eşsiz mimariye sahip Rum evlerinin olduğu dar sokaklarda yürürken zamanın geçmesini hiç istemeyeceksiniz.

İzmir Selçuk Köy Sokakları ve Aziz John Baptist Kilisesi İzmir Selçuk’ta Köy Sokakları ve Aziz John Baptist Kilisesi

Köye ulaştığınızda sokaklarda butiklerin, kafelerin olduğu mekanları göreceksiniz. Burada aynı zamanda şarap evleri de bulunmaktadır. Güney yönünde bulunan Aziz John Baptist Kilisesi yoğun ziyaretçi çekmektedir. Bu kilise yeni yapılmış olup 1800’lü yıllardaki orijinal haline yeniden kavuşmuştur. Kültür gezisi veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz İzmir Selçuk’da gezip görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Şirince’ye gelmeden önce mutlaka Meryem Ana Manastırı’nı ve Efes Antik Kenti’ni mutlaka görmelisiniz. İzmir tarihi yönünün yanı sıra eşsiz doğa güzelliklerine sahip plajları ve koylarıylada dünyaca ünlü bir ilimizdir. Efes’te yer alan Şirince’den ayrılmadan önce buraya özgü organik veya otantik ürünlerden satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Yamaç Evleri Soylu Dairesi

Yamaç Evleri Soylu Dairesi

Yamaç Evleri Soylu Dairesi, İzmir Selçuk ilçesinde bulunmaktadır. Soylu Dairesi, Yamaç Evleri’nde bulunuyor. Odalardan meydana gelmiş ve dar bölümlere ayrılmış. Duvarları ise fresklerle donatılmış.

İzmir Selçuk Yamaç Evleri Soylu Dairesi İzmir Selçuk’da Yamaç Evleri Soylu Dairesi

Dairenin duvarlarında aslan, güvercin, keklik gibi mitolojik canlılar ve putlar bulunuyor. Zemini ise mozaiklerle kaplanmış. Salon girişinde ise büyük bir aslan mozaiği bulunuyor. Tarihi ve kültür gezisi veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz İzmir Selçuk’da gezip, görebileceğiniz bir çok doğal güzelliğe sahip yerler bulunmaktadır. Bunların başında da Efes Antik Kenti, Meryem Ana Manastırı, Şirince Köyü geliyor. Efes Antik Kenti’ni gezdikten sonra çıkışta sizi uzun bir cadde karşılıyacak. Bu cadedde alışveriş yapabileceğiniz çeşitli mağazalar ve dükkanlar bulunuyor. Aynı zamanda restoran ve kafelerde yer alıyor. Burada bir kafede oturup yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bunun yanı sıra mağazalarda bulunan hediyelik eşyalardan kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Trajan Çeşmesi

Trajan Çeşmesi

Trajan Çeşmesi, İzmir Selçuk ilçesinde bulunmaktadır. Roma döneminin önemli eserlerindendir. Görkemli bir yapısı olan çeşmenin anıtsal mimari özelliğiyle dikkat çekmektedir.

İzmir Selçuk Trajan Çeşmesi İzmir Selçuk’da Trajan Çeşmesi

Roma döneminde bu çeşme kişinin tanrısal gücünü sembolize etmekteydi. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bu çeşmeyi mutlaka görmeli ve fotoğrafını çekmelisiniz. Kültür gezisi ve yaz tatili kapsamında geleceğiniz İzmir Selçuk’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Burada ekonomik olarak bütçenize uygun tesislerde konaklayabilirsiniz. Efes’in çıkışında ise sizleri mağazalarıyla, dükkanlarıyla, kafe ve restoranlarıyla uzun bir cadde karşılayacak. Buradaki bir restoranda yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz, bunun yanı sıra mağazalardaki hediyelik ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz. İzmir Selçuk’a gelmişken mutlaka Şirince’yi de görmeli buradaki kafede sakızlı kahve içerek dinlenme molası verebilirsiniz. Karadut şurubu içebilir, şarap evlerinden şarap alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Eski Yamaç Evler

Eski Yamaç Evler

Eski Yamaç Evler, İzmir Selçuk ilçesinde bulunmaktadır. Yamaç evler antik evin görülmesi gereken önemi yerlerinden biridir. Evler, eski Roma evlerinin stilini yansıtıyor. Kast sisteminin önemli bir örneği diyebiliriz.

İzmir Selçuk Eski Yamaç Evler İzmir Selçuk’da Eski Yamaç Evler

Yamaç evlerde zenginler, yoksullar ve köleler yaşamış. En üstte askerler, soylular ve hükümdarlar yaşamışlar. Üzeri toprakla örtülü olan evlerin daha önce ne olduğu tam olarak bilinmemiş. 1980’li yıllarda yapılan kazılarda ortaya çıkmış. Asillere ait olan bölgede yamaçlık bir yerde bulunuyor. Evler çok şatafatlı bir şekiled yapılmış. Salonları geniş ve ortasında ise şadırvan bulunuyor. Salon duvarları ise süslü fresklerle donatılmış. Kültür gezisi veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz İzmir Selçuk’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Efes Antik Kentini’nden çıktıktan sonra sizi mağazaların, kafelerin, dükkanların bulunduğu bir çarşı karşılayacak. Burada yürüyüp mağazalardaki ürünleri görebilir, kafelerde yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Herkül Kapısı

Herkül Kapısı

Herkül Kapısı, İzmir Selçuk ilçesinde bulunmaktadır. Burası törenlerin yapılıdğı Kuretler Cadessi üzerinde iki sütün arasında bulunmaktadır.

İzmir Selçuk Herkül Kapısı İzmir Selçuk’da Herkül Kapısı

Herkül kabartmasının oludğu kapı yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Kapının bulunduğu yer, Efes Antik Kenti’nde en güzel görüntünün çekildiği yerdir. Kapı iki sütündan yapılmıştır. Kültür gezisi ve yaz tatili kapsamında geleceğiniz İzmir Selçuk’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Burada ekonomik olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Buraya gelmişken mutlaka Şirince Köyü’ne uğramalı ve burada şarap alabilir, enfes sakızlı kahvenizi içerek dinlenebilirsiniz. Meryem Ana’nın yaşadığı manastırı ziyaret edebilir, dilek dileyebilirsiniz. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte kamp alanlarında çadır kurabilir, farklı bir tatil geçirebilirsiniz. Efes Antik Kenti’ndeki geziniz bittikten sonra çıkışta çarşıdaki mağazalardan otantik ürünlerden satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra kafelerde yeme/içme ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Efes Odeonları

Efes Odeonları

Efes Odeonları, İzmir Selçuk ilçesinde bulunmaktadır. Tiyatroyu benzeyen, küçük toplantı alanlarıdır. Antik dönemde Romalılar için önemli bir konuma sahip olan Efes’te bulunan odeonlar sütunlarla ve oturma gruplarıyla arkaya doğru genişleyen daire şeklinde yapılardır.

İzmir Selçuk Efes Odeonları İzmir Selçuk’da Efes Odeonları

Buraya gelen kent soyluları şehirle ilgili kararları burada alıyordu. Bir nevi kent meclisinin toplandığı yer diyebiliriz. Kültür gezisi veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz İzmir Selçuk’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi, kültürel ve doğal yerler bulunmaktadır. Buraya gelmişken mutaka Şirince Köyü’nde mola verip, otantik kafelerde bir yorgunluk kahvesi içmenin dinginliğini yaşamalısınız. Ayrıca buradan leziz karadut şerbetini tatmayı unutmayın. Efes’te gezdikten sonra çıkış noktasında bulunan çarşıda alışveriş yapabilir ve restoranlarda karnınızı doyurabilirsiniz. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte kamp alanlarında çadır kurabilir bir kaç gün doğanın içinde zaman geçirebilirsiniz.

DAHA FAZLA
DAHA FAZLA YÜKLEYİN