TatilCity.NETTatilCity.NET

Siirt Merkez Aktiviteleri

Yapılacak Şeyler

Delikli Taş

Delikli Taş

Delikli Taş, Siirt Merkez’de bulunmaktadır. Eşsiz bir manzarası vardır. Siirt’te görmeniz gereken yerlerden biridir. Taşın yanından Botan Çayı’nı görebilir, güzel saatler geçirebilirsiniz. Aynı zamanda buranın diğer adı Rasıl Hacar Kanyonu’dur. Merkezin güneydoğusunda yer almaktadır ve merkeze 4 kilometre uzaklıkta yer alır.

Siirt Merkez Delikli Taş Siirt Merkez’de Delikli Taş

Buraya gelirken anayoldan sonra fıstık ağaçlarının içinden 700 metrelik bir yoldan inerek geliyorsunuz. Yapacağınız bu yolculuğu asla unutamayacaksınız. Mağara 370 metre yükseklikten bakıyor. Dik kireç taşları bulunuyor ve milattan önceki devirlerde oyulma sonucu oluşmuştur. Rasıl Hacar’ın sağında iki adet de insanlar tarafından yapılmış mağara bulunuyor. Burada aynı zamanda mesire alanı da bulunmaktadır. Burada piknik, mangal yapabilirsiniz. Eşsiz bir tabiat harikasıdır diyebiliriz. Buraya geldiğinizde fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın. Bunun yanında Botan Çayı’nın üzerinde rafting yapabileceğiniz parkurlarda bulunuyor. Çaydan 100 kilo kadar balıkların tutulduğu da söylenmektedir.

 

 

 

DAHA FAZLA
Şeyhul Hazin Hazretleri Türbesi

Şeyhul Hazin Hazretleri Türbesi

Şeyhul Hazin Hazretleri Türbesi, Siirt Merkez’de bulunmaktadır. ilçede bulunmaktadır. Şeyhul Hazin Hazretleri Ulu Cami’de vaaz vermiş ve tavsiyelerde bulunmuştur. İhlas Süresi’nin tefsiri üzerinde 40 gün vaaz vermiştir. Hayatı bu şekilde geçmiştir.

Siirt Merkez Şeyhul Hazin Hazretleri Türbesi Siirt Merkez’de Şeyhul Hazin Hazretleri Türbesi

1891 yılında ise kendi köyünde Dere Yamaç’ta hayat gözlerini yummuştur. Burası Siirt merkezden 7 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Türbe, Tillo’ya bağlı Fersaf köyünde yer almaktadır. Kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Siirt’te birbirinden ilginç tarihi ve kültürel yerler bulunmaktadır. Buraya gelmişken Delikli Taşı ve Botan Çayı’nı mutlaka görmelisiniz. Botan Çayı’nın orada çadır kampı kurarak doğayla iç içe, huzurlu, güzel bir tatil yapabilirsiniz. Piknik ve mangalın yanı sıra çay üzerinde rafting gibi doğa sporlarıyla güzel zamanlar geçirebilirsiniz. Siirt’te bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Buraya gelmişken yöreye özgü organik ürünlerden kendinize ve sevdiklerinize hediye olarak satın alabilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA
Bahattin Büryan Sarayı

Bahattin Büryan Sarayı

Bahattin Büryan Sarayı, Siirt Merkez ilçesinde bulunmaktadır.  Lezzetli menüleriyle dikkat çeken mekan Siirt’in sevilen yerlerinden biri. Siparişleriniz hızlı bir şekilde masanıza kadar sunulurken, lezzetli yemeklerin tadına doyamayacaksınız.

Siirt Merkez Bahattin Büryan Sarayı Siirt Merkez’de Bahattin Büryan Sarayı

Sevdiklerinizle birlikte güzel bir gün geçirmenin keyfini yaşayacaksınız. Yemeklerde kullanılan malzemeler son derece temiz ve organik olarak getiriliyor. Ayrıca hijyenik bir ortamda menüler hazırlanıyor. Haftasonları sevdiklerinizle birlikte güzel bir tatil günü geçirmenin mutluluğunu burada yaşayabilirsiniz. Müşteri memnuniyetine önem veren ve profesyonel personeliyle birlikte hizmet veren mekanda zamanın akıp geçmesini istemeyecek ve buraya tekrar gelebilmek için planlar yapacaksınız. Arkadaşlarınızla ve ailenizle birlikte zaman geçirebileceğiniz Bahattin Büryan Sarayı kolaylıkla bulabileceğiniz adresinde sizleri bekliyor.  Siirt deninice akla büryan gelir bu yüzden özellikle merkezde bir çok büryan lokantalarına rastlamak mümkün.

Adres: Bahçelievler Mh., Atatürk Bulvarı, 56000 Merkez/Siirt Merkez/Siirt

DAHA FAZLA
Huzur Büryan Salonu

Huzur Büryan Salonu

Huzur Büryan Salonu, Siirt Merkez ilçesinde bulunmaktadır.  Şehrin en güzel büryanını burada yiyebilirsiniz. Ailenizle ve arkadaşlarınızla huzurlu ve güvenli bir ortamda lezzetli menülerin tadına bakabilecek ve zamanın nasıl akıp geçtiğinin farkında bile olamayacaksınız. Haftasonlarında arkadaşlarınızla gelip güzel vakitler geçirebilirsiniz.

Siirt Merkez Huzur Büryan Salonu Siirt Merkez’de Huzur Büryan Salonu

Yemeklerde kullanılan malzemeler son derece hijyenik ve organiktir. Temiz ve titiz bir ortamda hazırlanan yemeklerin tadı damağınızda kalacak ve buraya tekrar gelmek isteyeceksiniz. Samimi ve güleryüzlü personeli sayesinde kendinizi evinizdeymiş gibi rahat hissedecek ve büyük bir keyifle karnınızı doyurabileceksiniz. Fiyatları makul olup, siparişleriniz kısa sürede servis edilmektedir. Siirt denince akla büryan gelir bu yüzden özellikle merkezde bir çok büryan salonu bulunmaktadır. Buraya gelmişken Siirt’in rergarenk meşhur kilimlerinden kendinize ve sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Adres: Batı, 56000 Siirt Merkez/Siirt

DAHA FAZLA
 Ali Osman Döner Kebap ve Lahmacun Salonu

 Ali Osman Döner Kebap ve Lahmacun Salonu

 Ali Osman Döner Kebap ve Lahmacun Salonu, Siirt Merkez ilçesinde bulunmaktadır. Şehrin en güzel lahmacununu, kebabını ve dönerini burada yiyebilirsiniz. Arkadaşlarınızla veya ailenizle birlikte buraya gelip karnınızı huzurlu bir şekilde doyurabilirsiniz.

Siirt Merkez  Ali Osman Döner Kebap ve Lahmacun Salonu Siirt Merkez’de Ali Osman Döner Kebap ve Lahmacun Salonu

Samimi ve profesyonel ekibe olan mekandan memnun bir şekilde ayrılacak ve buraya tekrar gelmek isteyeceksiniz. Sevdiklerinizle birlikte keyifli vakitler eşliğinde karnınızı doyurabileceğiniz nezih bir mekan. Yemeklerde kullanılan malzemeler ise organik ve taze olup hijyen bir ortamda hazırlanmaktadır. Fiyatlar makul olup rahatlıkla istediğiniz menüyü seçebilirsiniz. Siirt denince akla büryan yemeği gelir bu nedenle şehrin merkezinde bir çok büryan lokantasına rastlamak mümkün. Siirt aynı zamanda kilimleriyle de ünlü bir şehrimizdir. Buraya gelmişken kendinize kilim alabilirsiniz.

Adres: Bahçelievler, Güres Cad No:99, 56100 Siirt Merkez/Siirt

Çalışma saatleri:

Açık ⋅ Kapanış saati: 23:00

Telefon: (0484) 223 33 85

DAHA FAZLA
Örnek Büryan Salonu

Örnek Büryan Salonu

 Örnek Büryan Salonu, Siirt Merkez ilçesinde bulunmaktadır. Şehrin en lezzetli büryanını burada yiyebilirsiniz. Bunun yanı sıra yöreye özgü en güzel et yemeklerini de burada bulabileceksiniz. Yemeklerin malzemeleri organik olup taze ve hijyeniktir. Müşteri memnuniyetine önem veren mekanda zamanın nasıl akıp, geçtiğinin farkında bile olamayacaksınız. Fiyatlar makul olduğu için dilediğiniz kadar menünüzü genişletebilirsiniz.

Siirt Merkez Örnek Büryan Salonu Siirt Merkez’de Örnek Büryan Salonu

Kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Siirt’te birbirinden lezzetli et yemeklerini tadabileceğiniz bir çok mekan bulunmaktadır. Siirt denince akla büryan gelmektedir. Burada bir çok büryan lokantası mevcuttur. Arkadaşlarınızla veya sevdiklerinizle birlikte büryan lokantasına gidip karnınızı doyurabilirsiniz. Yemekler hijyen bir ortamda hazırlanıp, siparişiniz hızlı bir şekilde masanıza kadar sunumu yapılıyor. Siirt’e özgü organik gıdalardan kendinize ve sevdiklerinize hediye olarak satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra meşhur Siirt kilimlerini görebilir ve alabilirsiniz.

Adres: Batı, 701. Sk., 56100 Siirt Merkez/Siirt

DAHA FAZLA
Gözde Ocak Başı

Gözde Ocak Başı

Gözde Ocak Başı, Siirt Merkez ilçesinde bulunmaktadır.  Siirt’e özgü en lezzetli et yemeklerini burada tadabilirsiniz. Arkadaşlarınızla veya ailenizle birlikte gelip karnınızı huzurlu bir şekilde doyurabileceğiniz bir mekan.

Siirt Merkez Gözde Ocak Başı Siirt Merkez’de Gözde Ocak Başı

Gözde Ocak Başı, müşteri memnuniyetine verdiği önem ve kaliteli hizmetiyle Siirt’te en güzel ikramları sunmaya devam ediyor. Yemekler hijyenik bir ortamda hazırlanırken, malzemelerin organik olmasına dikkat ediliyor. Kendinizi rahat ve evinizin mutfağında yemek yiyormuş gibi hissedeceğiniz şekilde samimi ve sıcak bir ortam. Güleryüzlü ve profesyonel personeliyle hizmet veren mekan haftasonları kalabalık oluyor. Siparişiniz hem hijyenik bir şekilde hem de hızlı bir şekilde masanıza kadar geliyor. Fiyatlar makul olduğu içinde en çok tercih edilen restoranlardan biri. Yoğun iş temposunun ardından iş çıkışı arkadaşlarınızla birlikte karnınızı doyurabileceğiniz nezih bir mekan.

Adres: Yeni, 56000 Siirt Merkez/Siirt
Çalışma saatleri: Açık Kapanış saati: 00:00

Telefon: (0484) 224 24 55

DAHA FAZLA
Siirt Mağaraları

Siirt Mağaraları

Siirt Mağaraları, Siirt Merkez ilçesinde bulunmaktadır.Kalkerli oluşumlar sonucunda meydana gelmiştir. Burada çok sayıda mağara bulunmaktadır. İnsanlar eski dönemlerde burayı konut olarak kullanmışlardır.

Siirt Tillo Siirt Mağaraları Siirt Merkez’de Siirt Mağaraları

Kalkerlerin erimesi sonucunda oluşan doğal mağaralar ise vadi boylarında yer almaktadır. Bu mağaralardan en ünlü olanı ise Botan Mağaralarıdır. Günümüzde ise Eruh ve Kurtalan’da yer alan mağaralar hayvan barınağı olarak kullanılıyor. Siirt’te gezip, görebileceğiniz birçok tarihi yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Siirt’e gelmişken yöreye özgü organik ürünlerden kendinize ve sevdiklerinize hediye olarak satın alabilirsiniz. Siirt denince akla büryan gelir. Buraya gelmişken büryanın tadına bakmadan buradan ayrılmayı düşünmeyin. Büryan restoranlarına şehrin merkezinde bulabilirsiniz. Bir çok büryan yapan mekan bulunmaktadır. Arkadaşlarınızla gidip karnınızı doyurabilir güzel vakitler geçirebilirsiniz. Siirt’in meşhur kilimlerinden almayı unutmayın.

 

DAHA FAZLA
Siirt Ulu Cami

Siirt Ulu Cami

Siirt Ulu Cami, Siirt Merkez’de bulunmaktadır. Caminin ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. 1129 yılında Iraklı Selçuklu Hükümdarı Muğisüddin Mahmud b.Muhammed Tapar döneminde yeniden yapılmıştır.

Siirt Merkez Siirt Ulu Cami Siirt Merkez’de Siirt Ulu Cami

Cami bir çok onarımdan geçmiş ve uzun süre hizmet vermiştir. Günümüzde sağlam bir yapıda olup ibadete açıktır. Cami Karakol Mahallesi sınırları içindedir. Buraya kent merkezi üzerinden yürüyerek gelebilirsiniz. Kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Siirt’te tarihi ve kültürel yerleri gezebilirsiniz. Buraya gelmişten Siirt’e özgü geleneksel yemekleri tatmadan dönmeyin. Aynı zamanda bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Mihr çorbası, Siirt kitel, büryan kebabı gibi yemeklerini mutlaka tatmanızı öneririz. Burada uygun fiyatlarla yeme-içme ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Siirt Saat Kulesi

Siirt Saat Kulesi

Siirt Saat Kulesi, Siirt diğer Doğu illerimiz gibi otantik ve mistik bir görüntüye sahiptir. Yaylalarıyla, çayırlarıyla, ırmaklarıyla ve enfes balıyla ünlüdür. Merkezde arkadaşlarınızla bir kafede kahvenizi içebilir güzel sohbetler edebilirsiniz. Ayrıca dükkanlardan şehrin kültürüne özgü hediyelik eşyalar alabilir ve yöresel yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Ulu Cami, Veysel Karan-i Türbesi, Şeyhul Hazin Hazretleri, İbrahim Hakkı Hazretleri, Şeyh Muhammed Kazım Türbesi, Siirt Mağaraları, Saat Kulesi görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

 Siirt Merkez Siirt Saat Kulesi Siirt Merkez’de Siirt Saat Kulesi

Her şehrin kendine özgü ve sembolü olan saati vardır. Bölgeye turistik farkındalık katan saat kulesi Hükümet Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Kule 1975 yılında yapılmıştır. Kesme taştan yapılan saatten kule şehre ilk kez gelenlerin uğrak yerlerindendir. Silmelerle ayrılan dört bölümden oluşmaktadır. Yüzeyinde saat bulunmakta ve üzerinde kubbe bulunmaktadır. Arkadaşlarınızla birlikte burada fotoğraf çektirerek tatil anılarınıza yenisini ekleyebilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA