TatilCity.NETTatilCity.NET

Tepebaşı Aktiviteleri

Yapılacak Şeyler

Sabancı Uzay Evi

Sabancı Uzay Evi

Sabancı Uzay Evi, Eskişehir Tepebaşı ilçesinde bulunmaktadır. Eskişehir’e gelen yerli ve yabancı turistlere uzayın büyülü yönünü izleme ve öğrenme imkanı sunuyor. Burası ileri teknolojiyle donanımı sağlanmış ve Sabancı Vakfı ile ÇİMSA’nın katkılarıyla sağlanmıştır.

Eskişehir Tepebaşı Sabancı Uzay Evi Eskişehir Tepebaşı’nda Sabancı Uzay Evi

Burada, Uzay Evi Nasa, Avpura Uzay Ajansı gibi uluslararası kurumlarla eş zamanlı olarak alınan görüntü ve bilgiler son teknolojiyle görüntülü sistemler aracıyla buraya gelen misafirlere sunulmaktadır. Ev, 360 derecelik kubbesi evrene, galaksilere, uzaya, dünya ve gezegenlere canlı bir gezinti sunuyor. Aynı zamanda interaktif sunumlar ve gösteriler yapılıyor. Yüksek çözünürlüklü projeksiyonlar, balıkgözü lensler yer alıyor. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Eskişehir’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yaylasında çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
TCDD Eskişehir Müzesi

TCDD Eskişehir Müzesi

TCDD Eskişehir Müzesi, Eskişehir Tepebaşı ilçesinde bulunmaktadır. 1997 yılında Eskişehir Şube 13. Şefliği malzeme ambarında bulunan sobaların boyatılıp şube bürosunda sergilenmesiyle müze fikri ortaya çıkmıştır. 1908 yılında Almanya’ya sipariş edilmesiyle yaptırılan motifli bu sobaların yanında TCDD 1. Bölge Müdürlüğü’yle TÜLOMSAŞ Genel Müdürlüğü tarafından temin edilmiştir.

Eskişehir Tepebaşı TCDD Eskişehir Müzesi Eskişehir Tepebaşı’nda TCDD Eskişehir Müzesi

Müdürlükten temin edilen malzemelerle 1998 yılında müze açılmıştır. Garın yanında iki dönümlük bir arazi üzerinde yapılmıştır. 106 yıllık bir tarihe sahip olan müzenin bahçesinde motorlu ve elle çalışan drezinler, hemzemin bariyerler ve geçitler, buharlı vidanför, raylar, lokomotifler, su tankeri bulunmaktadır. Binanın içinde 5 metre uzunluğunda, 3,5 metre genişliğinde bir demiryolu istasyonu maketi bulnmaktadır. Bunun yanında dizel ve buharlı lokomotifler, eski telgraf, vagonlar, manyetolu telefonlar, lambalar, levhalar, kömür ocakları, teleks bulunmaktadır. Müze Pazar ve Pazartesi dışında her gün açıktır.

DAHA FAZLA
Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı

Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı

Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı, , Eskişehir Tepebaşı ilçesinde bulunmaktadır. Anadolu Üniversitesi Yunusemre Yerleşkesi’nin karşısında bulunmaktadır. Havacılık Müzesi 1998 yılında açık teşhir olarak hizmete açılmıştır.

Eskişehir Tepebaşı Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı Eskişehir Tepebaşı’nda Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı

Müzede, çeşitli modellerde sivil ve savaş uçakları sergilenmektedir. Kapalı mekanda rozetler, maket uçaklar, motorlar, pilot giysileri bulunmaktadır. Pazartesi ve Salı hariç haftaiçi hergün 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Müze, Anadolu Üniversitesi bünyesinde hizmete sunulmuştur. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Eskişehir’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yaylasında çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Kent Park

Kent Park

Kent Park, Eskişehir Tepebaşı ilçesinde bulunmaktadır. Gökmeydan Mahallesi ile yeni otopark arasında bulanan 300 bin metrekarelik bir yerde yapılmıştır. Açık ve kapalı yüzme havuzları vardır. Türkiye’nin ilk yapay plajı burada yer alır. At binme alanları, restoranlar, oyun alanları mevcuttur.

Eskişehir Tepebaşı Kent Park Eskişehir Tepebaşı’nda Kent Park

Park, Porsuk Çayı’na bakan bölümde oluşmuş bir alanda Türkiye’nin ilk yapay plajı yapılmıştır. Gerçek deniz kumu kullanılmıştır. Özellikle yaz aylarında denize gidemeyen halk burayı değerlendirebilmektedir. Plaj 350 metre uzunluğundadır. Aynı zamanda çocuklar için de yüzme havuzu bulunmaktadır. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Eskişehir’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yaylasında çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Anadolu Üniveristesi Çağdaş Sanatlar Müzesi

Anadolu Üniveristesi Çağdaş Sanatlar Müzesi

Anadolu Üniveristesi Çağdaş Sanatlar Müzesi, Eskişehir Tepebaşı ilçesinde bulunmaktadır. Yunusemre Yerleşkesi üzerinde yer alan bina, 1.Ulusal Mimarlık Dönemi’nin en güzel örneklerindendir. Bina daha önce Askeri Kışla ve Talimgah olarak kullanılmış.

Anadolu Üniversitesi Çağdaş Sanatlar Müzesi Eskişehir Tepebaşı’nda Anadolu Üniversitesi Çağdaş Sanatlar Müzesi

Dış cephesi orijinale bağlı kalınarak sarı ve beyaza boyanmış. Otoparka yakın yeşil alanda yer alan müzenin binasında 3 adet sergi salonu yanı sıra belgelikler ve yönetim bölümleri vardır. Müze koleksiyonu, yıllar içinde  oluşan sanat biriminin sonucunda gerçekleşmiştir. Müze, Güzel Sanatlar Fakültesi’nin kontrolünde Türk sanatına 10 yıl hizmet veren Palet Sanat Galerisi ve burada ürünlerini sergileyen yerli ve yabancı sanatçıların yapıtlarını üniversite koleksiyonuna kazandırmıştır. Üniversitede seçilen bazı eserlerde Çağdaş Sanatlar Müzesi’nin koleksiyonunu oluşturmuştur. Müze 2001 yılında hizmete açılmıştır. Koleksiyonda 163 Türk ve 50 yabancı eser bulunmaktadır. Müze Pazartesi günleri dışında her gün saat 10:00-19:00 arasında ziyarete açıktır.

 

DAHA FAZLA
Bilim Deney Merkezi

Bilim Deney Merkezi

Bilim Deney Merkezi, Eskişehir Tepebaşı ilçesinde bulunmaktadır. Burası belediyenin çocuklar için faaliyete geçirdikleri önemli bir projedir. Bilim Deney Merkezi, ilköğretime giden çocukların bilimle tanışmalarına olanak sağlar.

Eskişehir Tepebaşı Bilim Deney Merkezi Eskişehir Tepebaşı’nda Bilim Deney Merkezi

Çocuklara bilimi sevdiren ve ezberci eğitimden uzak tutmayı amaçlayan merkeze çocuklu ailelerin ilgisi oldukça büyük. Uygulamalı bilim eğitimi aynı zamanda çocuklara dünyanın kapılarını da açıyor. Çocuklar burada bilimsel deneyleri gerçek bir mekanda yapabiliyor ve ödevlerine de katkı sağlıyor. Burada yetişkinler içinde tur programları bulunuyor. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Eskişehir’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yaylasında çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA
Tülomsaş Müzesi

Tülomsaş Müzesi

Tülomsaş Müzesi, Eskişehir Tepebaşı ilçesinde bulunmaktadır. 1894 yılından itibaren Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş. şehrin üretim ve kalkınma öyküsünü anlatır. Şirket ülkemizde ilklere imza atmıştır.

Eskişehir Tepebaşı Tülomsaş Müzesi Eskişehir Tepebaşı’nda Tülomsaş Müzesi

Günümüzde ise büyük başarılara imza atmaya devam etmektedir. Ülkemizin ilk otomobili Devrim, 16 Haziran 1961 yılında Devlet Demiryolları Fabrikaları ve Cer Dairelerinin yönetici ve mühendislerinden 20 kişi Ankara’da toplanır. Burada Ulaştırma Bakanlığı’ndan alınan yazıyı okunur. Yazıya göre otomobilin geliştirilmesinin TCDD işletmesine verildiği ve bu amaçla 1.400.000 TL  kadar bir maliyet ayrıldığı yazılır. Buna göre tanınan zaman ise 4,5 aydır ve 29 Ekim 1961 yılına kadar süreleri vardır. Bu süre içinde ve bu imkanlarla otomobil yapılır. 29 Ekim 1961 yılının sabahında ilk otomobil yapılır ve TBMM’ye götürülerek Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’e sunulur. Cemal Gürsel’in talimatı doğrultusunda 1961 yılında 4,5 ayda yapılan Devrim, 1250 kilo ağırlığında ve 140 km hız göstergesine sahiptir. Ülkemizin ilk buharlı lokomotifi ise Karakurttur.

DAHA FAZLA
Bilim Kültür ve Sanat Parkı

Bilim Kültür ve Sanat Parkı

Bilim Kültür ve Sanat Parkı, Eskişehir Tepebaşı ilçesinde bulunmaktadır. Burası 400 bin metrakarelik bir alana kurulmuştur. Şehrin en büyük parkı olma özelliğine sahiptir. Parkın içinde su sporlarının yapıldığı bir gölet, 1200 kişilik açık hava konser alanı, restoranlar, amfi tiyatro, müze gemi, masal kahramanlarının olduğu oyun alanları, engelli çocuklar için oyun alanları gibi bölümler bulunmaktadır.

Eskişehir Tepebaşı Bilim Kültür ve Sanat Parkı Eskişehir Tepebaşı’nda Bilim Kültür ve Sanat Parkı

Parkta aynı zamanda Türkiye’nin en büyük uzay evinin olduğu Bilim Deney Merkezi’de yer almaktadır. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Eskişehir’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yaylasında çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

 

DAHA FAZLA
Devrim Otomobili

Devrim Otomobili

Devrim Otomobili, Eskişehir Tepebaşı bulunmaktadır. Türkiye’nin ilk ve tek yerli otomobili özelliğini taşımaktadır. Türk sanayi ve teknolojisinin önemli bir öyküsünün kanıtıdır diyebiliriz. Ancak bu hikayenin sonu ne yazık ki kötü bitmiş.

Eskişehir Tepebaşı Devrim Otomobili Eskişehir Tepebaşı’nda Devrim Otomobili

Devrim Otomobili, günümüze kadar varlığını korumuş. Otomobil, Eskişehir Porsuk Çayı’nın yanında bulunan TÜLOMSAş fabrikasının bahçesinde sergileniyor. Arkadaşlarınızla birlikte buraya geldiğinizde otomobilin yanında fotoğraf çekebilirsiniz. Dünyanın en güvenli şehirlerinden biri olan Eskişehir’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi, kültürel yerler bulunmaktadır. Buraya geldiğinizde yapay plajda yüzmenin ve güneşlenmenin keyfini yaşamadan dönmeyin. Eskişehir’de bütçenize uygun konaklama tesisleri ve yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz mekanlarda bulunmaktadır.

 

DAHA FAZLA
Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi

Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi

Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi, Eskişehir Tepebaşı ilçesinde bulunmaktadır. Anadolu Üniversitesi’nde yer alan önemli kültür merkezlerinden biri. Sazova Park içinde yer alan merkeze özellikle öğrencilerin ilgisi büyük. Bilgi Bankası, Bilim Tarih Müzesi, Kültür Sanat Okulu, 3D Sinema Salonu gibi önemli bölümleri bulunuyor.

Eskişehir Tepebaşı Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi Eskişehir Tepebaşı’nda Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi

Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi’ne geldiğinizde buradaki Önemli Şahsiyetler Bölümü’nü gezmeyi unutmayın. Burada bu önemli şahsiyetlerin özel odaları bulunuyor ve balmumu heykelleri yer alıyor. Arkadaşlarınızla birlikte geleceğiniz Eskişehir’de gezip, görebileceğiniz bir çok kültür ve sanat merkezleri, tarihi yerler, müzeler ve parklar bulunmaktadır. Dünyanın en güvenli şehirlerinden biri olan Eskişehir’de bütçenize uygun konaklama tesisleri bulunmaktadır.

 

 

 

 

DAHA FAZLA
DAHA FAZLA YÜKLEYİN