TatilCity.NETTatilCity.NET

Toroslar Aktiviteleri

Yapılacak Şeyler

Asar Kale

Asar Kale

Asar Kale, Mersin Toroslar ilçesinde bulunmaktadır. Kale, Güzelyayla yolu üzerindedir. Kalker ve kesme blok taşlardan yapılmıştır.

Mersin Toroslar Asar Kale Mersin Toroslar’da Asar Kale

Kule yıkılmış olup günümüzde kalıntı olarak kalmıştır. İki katlı olarak yapılmış olan kalede kulenin mazgalları ve tepesi zemine çökmüştür. Ortaçağ dönemine ait olan kale işçilik açısından önemli bir mimari özelliğe sahiptir. Kulenin güneyinde bulunan oda ise yıkılmıştır. Odanın iç duvarları ise düzgün kesme kalker taşlarla yapılmıştır. Yaz tatili kapsamında geleceğiniz Mersin Toroslar’da gezip, görebileceğiniz bir çok kültürel ve doğal yerler bulunmaktadır. Arkadaşlarınızla birlikte dilerseniz ekonomik konaklama tesislerinde kalabilirsiniz veya Mersin’in en güzel yaylasında çadır kampı yaparak doğayla bütünleşerek huzur dolu bir tatil geçirebilirsiniz. Öğlenleri mangal keyfi yapabilir, sabahın erken saatinde organik kahvaltı eşliğinde güneşin doğuşunu izleyebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan önce buraya özel organik ve otantik ürünlerden satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Hangediği Kalesi ve Manastırı

Hangediği Kalesi ve Manastırı

Hangediği Kalesi ve Manastırı, Mersin Toroslar ilçesinde bulunmaktadır. Günümüzde harap bir halde olan tarihi kalıntı Yavca Köyü sınırlarında olup, 7 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Mersin Toroslar Hangediği Kalesi ve Manastırı Mersin Toroslar’da Hangediği Kalesi ve Manastırı

Buraya düz bir yol üzerinden rahatlıkla ulaşmanız mümkün. Kalenin en yüksek tepesinde antik kalıntılar bulunmaktadır. Hangediği Kalesi’nin doğu yönünde bulunan sarnıç, merdiven basamakları, Bizans seramikleri ve duvar kalıntıları mevcuttur. Yaz tatili kapsamında geleceğiniz Mersin’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi eser ve doğal güzelliğiyle dikkat çeken yerler bulunmaktadır. Mersin’de ekonomik olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcut olup, dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yaylasında çadır kampı yapabilirsiniz. Öğlenleri mangal keyfi yaparak, akşam yemeğinizi yerken güneşin batışını izlemenin huzurunu yaşayabilirsiniz. Bölgenin en popüler restoranında Mersin’in meşhur yemeği tantuni yiyebilir, keyifli sohbetler edebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan önce buraya özgü yapılmış olan organik veya otantik ürünlerden satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Kızlar Manastırı

Kızlar Manastırı

Kızlar Manastırı, Mersin Toroslar ilçesinde bulunmaktadır. Çandır Kalesi’nin doğusunda bulunmaktadır. Yerel halk tarafından kale olarak anılmaktadır. Bir tepenin eteğinde bulunmaktadır.

Mersin Toroslar Kızlar Manastırı Mersin Toroslar’da Kızlar Manastırı

Kaya üzerinde set duvarı zamanla kaybolmuştur. Kilise duvarı üzerinde 18 satırlık bir duvar bulunmaktadır. Çandır Kalesi’nde bulunan kiliseyle benzeşmektedir. Kültür gezisi veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Mersin’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Mersin’de ekonomik olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte bölgenin en güzel yaylasında çadır kurabilir, doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Öğlenleri mangal keyfi yapabilir, sabahları organik kahvaltıyla güneşini doğuşunu izleyebilirsiniz. Mersin denince akla tantuni gelir o yüzden buranın en popüler restoranında akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya otantik ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Paperon Kalesi

Paperon Kalesi

Paperon Kalesi, Mersin Toroslar ilçesinde bulunmaktadır. Bizans dönemine ait olan kale, Çandır Köyü’nün kuzeybatı yönünde bulunmaktadır. Kale deniz seviyesinden 1450 metre yükseklikte bulunmaktarır.

Mersin Toroslar Paperon Kalesi Mersin Toroslar’da Paperon Kalesi

Plato üzerinde bulunan kale Papirion veya Papurion olarak da anılmaktadır. 14. yüzyılda Karamanoğullarınca kullanılmıştır.  Kaleyi daha sonra Memlüklüler tarafından ele geçirilmiş. Kaleye 150 basamaklı bir merdivenden çıkabiliyorsunuz. Kalenin içinde bir de kilise kalıntısı bulunuyor. Odalar, geçiş kapıları ve süslemeler dikkat çekmektedir. Kalenin 11. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Yaz tatili kapsamında geleceğiniz Mersin’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi yerler ve doğal yerler bulunmaktadır. Mersin’de ekonomik olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte Mersin’in en güzel yaylasında çadır kampı yapabilirsiniz. Öğlenleri piknik veya mangal keyfini yaşayabilirsiniz. Şehirden ayrılmadan önce Mersin’e özgü yapılmış olan otantik ve organik ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA
Gözene Kalesi

Gözene Kalesi

Gözene Kalesi, Mersin Toroslar ilçesinde bulunmaktadır. İlçe merkezinde bulunan Gözene Mahallesi’nde yer alamkatır. Kale, yüksek kayalar üzerine yapılmıştır.

Mersin Toroslar Gözene Kalesi Mersin Toroslar’da Gözene Kalesi

İki bölümü olan kalenin, doğu bölümü, üç burçlu olup dikdörtgen şeklindedir. Buradaki kapı eşiği zeminde iki metre yüksekliktedir. Kalenin doğusundaki beş adet ışık ve havalandırma deliği yapının dikkat çeken bölümlediri. Batı yönü ise ik ikapılı bir kule tarzında ve üç pencerelidir. Tavanı ise bir kemerle ikiye ayrılmıştır. Yaz tatili kapsamında geleceğiniz Mersin Toroslar’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal güzelliklere sahip yerler bulunmaktadır. Buraya gelmişken dilerseniz Mersin’in en güzel yaylasında doğayla iç içe huzurlu bir çadır kampı yapabilirsiniz. Mersin’de ekonomik olarak hizmet sunan tesislerde de kalabilirsiniz. Tercihi size kalmış. Tekne kiralayarak şehrin en güzel koylarını ve plajlarını görebilir, güneşin ve denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Sarnıç

Sarnıç

Sarnıç, Mersin Toroslar ilçesinde bulunmaktadır. Burası bölgenin önemli tarihi kalıntılarındandır. Soğucak Yaylası’nda yer almaktadır.

Mersin Toroslar Sarnıç Mersin Toroslar’da Sarnıç

Deriseki Köyü sınırlarında bulunan Sarnıç adlı bir mevdike bulunan kalıntıya bu ad verilmiştir. Sarnıç, Mersin’de rastlanmayan özellikte bir arkeolojik eserdir. Kültür gezisi veya yaz tatili için geleceğiniz Mersin Toroslar’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Burada ekonomik olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Aynı zamanda yeme-içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz otantik restoranlarda bulunmaktadır. Mersin’de tarihi yerleri gezmenin yanı sıra şehrin en güzel plajlarında yüzmenin ve güneşlenmenin mutluluğunu da yaşayacaksınız. Burada dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte Soğucak Yaylası’nda çadır kampı yapabilir, doğanın içinde huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz. Öğlenleri mangal veya piknik yapabilir, yaylada yürüyüş yapabilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özel yapılmış olan otantik ve organik ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

 

 

 

DAHA FAZLA
Çatalçeşme

Çatalçeşme

Çatalçeşme, Mersin Toroslar ilçesinde bulunmaktadır. Burası Soğucak yaylasında bulunmaktadır. Bizans dönemine ait bir yapıdır.

Mersin Toroslar Çatalçeşme Mersin Toroslar’da Çatalçeşme

Çeşmenin ön duvarında ve üzerinde iki tane yanyana hacın olduğu iki blok taş bulunmaktadır. Çatalçeşme’nin yakın bölgesinde kilise kalıntıları, ufak bir sarnıç ve vaftiz teknesi mevcuttur. Kültür gezisi ve yaz tatili kapsamında geleceğiniz Mersin Toroslar’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal güzelliğe sahip yerler bulunmaktadır. Buraya gelmişken mutlaka Belenişlik Kalesi’ne gitmeli ve burada güneşin batışını izleyerek çayınızı yudumlayabilirsiniz. Arkadaşlarınızla birlikte Soğucak Yaylası’nda çadır kurabilir, öğlenleri mangal ve piknik yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra sabahın erken saatinde uyanıp enfes bir köy kahvaltısı yapabilirsiniz. Burada ekonomik olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Mersin’in büyüleyici, doğal plajlarında yüzmenin ve güneşlenmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Mersin Toroslar’dan ayrılmadan önce buraya özel organik ve otantik ürünlerden satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Belenişlik Kalesi

Belenişlik Kalesi

Belenişlik Kalesi, Mersin Toroslar ilçesinde bulunmaktadır. Kale, Soğucak Yaylası’nda bulunmaktadır. Dikdörtgen şeklinde olup iki katlıdır.

Mersin Toroslar Belenişlik Kalesi Mersin Toroslar’da Belenişlik Kalesi

Kalenin dış duvarları kesme taştan yapılmıştır. Blok taşlarla örülmüş olan kalenin giriş kapısının açıklığı zemine göre yüksektir. Kaleye girebilmek için ahşap bir düzenek yapılmıştır. Ancak günümüzde bu bölüm yeniden onarılmış ve kalenin giriş kısmı düzenlenmiştir. Ortaçağ döneminin mimarisini yansıtan kalede aynı zamanda bir de kaya mezarı bulunuyor. Kültür gezisi ve yaz tatili kapsamında geleceğiniz Mersin Toroslar’da gezip, görebileceğiniz tarihi ve doğal güzelliğe sahip bir çok yer bulunmaktadır. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte yaylada çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehrin en popüler restoranında akşam yemeğinizi yiyebilir, keyifli sohbetler edebilirsiniz. Buradan ayrılmadan önce Mersin’in kendine özgü otantik ve organik ürünlerinden satın alabilirsiniz.

DAHA FAZLA
Evciler Kalesi

Evciler Kalesi

Evciler Kalesi, Mersin Toroslar ilçesinde bulunmaktadır. Kale, Arslanköy yolu üzerinde olup, ilçe merkezine 20 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Çandır Kalesi’nin doğusunda bulunmaktadır. Kale 3 katlı ve dikdörtgen şeklindedir.

Mersin Toroslar Evciler Kalesi Mersin Toroslar’da Evciler Kalesi

Kalenin alt katı iki bölümden oluşup, iç avli ve iç kaleden meydana gelmiştir. Bizans döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Mersin’nde gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yaz aylarında gelirseniz eğer şehrin en güzel plajlarında güneşlenebilir ve denize girebilirsiniz. Bunun için Kızkalesi Plajı’nı önerebiliriz. Burada yeme/içme ihtiyacınızı ise merkezde bulunan kafe ve restoranlarda giderebilirsiniz. Mersin denince akla tantuni gelir mutlaka tadına bakmayı unutmayın. Ayrıca arkadaşlarınızla birlikte çadır kampı yapabileceğiniz camping alanları da mevcuttur. Buradan ayrılmadan evvel şehre özgü organik ve yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın almayı unutmayın.

 

DAHA FAZLA

Çandır (Paperon) Kalesi

Çandır (Paperon) Kalesi, Mersin Toroslar ilçesinde bulunmaktadır. Çandır Köyü’nün kuzeybatısında Ayvagediği Yaylası üzerinde 7 kilometre doğu yönünde bulunmaktadır. Kale, 1450 metre yüksekliğe sahip bir plato üzerindedir. Kalenin Bizans döneminde yapıldığı bilinmektedir.

Mersin Toroslar Çandır (Paperon) Kalesi Mersin Toroslar’da Çandır (Paperon) Kalesi

14. yüzyılda Karamanoğulları tarafından yapılmış ve Memlüklüler tarafından kale kullanılmıştır. 170 basamaklı merdivenle kaleye çıkabiliyorsunuz. Kalenin içinde 11. yüzyılda yapılmış iki yapı kompleksi ve kilise kalıntıları vardır. Kaledeki yapının içinde odalar ve odalara geçişi sağlayan geçiş kapıları vardır. Kilise üzerinde taş işçiliği ve motif süslemeleriyle dikkat çekiyor. Mersin’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal güzelliklere sahip yerler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra arkadaşlarınızla birlikte çadır kampı yapabileceğiniz camping alanları da bulunmaktadır. İlçenin merkezinde yeme-içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz kafe ve restoranlarda bulunmaktadır. Mersin’de bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Buradan ayrılmadan önce şehre özgü olan tantuninin tadına bakmayı unutmayın.

 

DAHA FAZLA
DAHA FAZLA YÜKLEYİN