TatilCity.NETTatilCity.NET
Şifremi unuttum?

Yenimahalle Aktiviteleri

Yapılacak Şeyler

Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği, Ankara Yenimahalle’de bulunmaktadır. Ankara’nın en büyük yeşil alanlarındandır. Cumhuriyet Dönemi’nin en önemli eserlerindendir.

Ankara Yenimahalle Atatürk Orman Çiftliği Ankara Yenimahalle’de Atatürk Orman Çiftliği

Çiftlik, 1925 yılında Atatürk’e hediye edilmiş Atatürk’te 1937 yılında hazineye bağışlamıştır. Çiftliğin Türk tarımına katkısı olmuştur. Atatürk Orman Çiftliği Gıda, Tarım ve Hayvancılığa bağlı olarak tüzel kişiliğe bağlı bir kuruluştur. Günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi, Atatürk’ün Selanik’teki evinin benzeri, Karadeniz Havuzu ve Devlet mezarlığı vardır. Çiftlik 102.000 hektar yüzölçümüne ait bir alanda yapılmıştır. Müdüriyetin olduğu girişti 1926 yılında yapılmış olan bir saat kulesi vardır. Kule çalışanların, çalışma saatlerine uyması için yapılmıştır. 2011 yılında 3.derece doğal sit alanı olarak yeniden dizayn edilmiştir.

Adres: Emniyet Mahallesi Yeni Çiftlik Caddesi No.6-3 Yenimahalle/Ankara

DAHA FAZLA
Akköprü

Akköprü

Akköprü, Ankara Yenimahalle’de bulunmaktadır. Köprü, Selçuklu sultanı I.Alaeddin Keykubad adına yaptırılmıştır. Çubuk Çayı, İncesu Deresi ve Hatip Çayı’nın birleştiği noktada yer alır.

Ankara Yenimahalle Akköprü Ankara Yenimahalle’de Akköprü

Akköprü, 1222 yılında Ankara Valisi Kızıl Bey tarafından yaptırılmıştır. Burası eski dönemde Bağdat ticaret güzergâhıydı. 8 Ağustos 1959 tarihinde köprünün bulunduğu alan sit alanı olarak tescilleşmiştir. Köprü, bazalt taşından yapılmıştır. 7 adet sivri kemeri vardır. Kemerler Ankara taşından olup kesme taştır. Köprünün 4 kemeri büyük diğeri küçüktür. Batıya bakan bölümünde yazıt vardır. 1927-1937 yıllarında 5 liralık paraya köprünün fotoğrafı basılmıştır.

DAHA FAZLA
The Soul Pub

The Soul Pub

Ankara Yenimahalle’de bulunan The Soul Pub farklı ve sıra dışı dekoru ve konforuyla, soul müziğin en güzel melodileriyle sizlere hizmet sunan kaliteli ve modern bir mekan.

 Ankara Yenimahalle The Soul Pub Ankara Yenimahalle’de The Soul Pub

Soul müziğin duayenlerinden en güzel parçalar eşliğinde yemeğinizi yemeğin keyfini çıkaracaksınız. Burada günün her saati ve özellikle günün sonunda yorgunluğunuzu atabileceğiniz kaliteli ve güzel bir mekan. Türk ve dünya mutfağının en güzel yemeklerini bulabileceğiniz mekanda zamanın nasıl geçtiğinin farkında bile olamayacaksınız. Hafta sonları size özel insanlarla birlikte keyifli ve romantik anlar yaşayabileceğiniz sanatsal bir mekan. Gerek ruhunuza gerekse gözünüze hitap eden mekan aynı zamanda hijyen yapısıyla da dikkat çekiyor. Zengin menüsünde yerli ve yabancı alkollü içecekleri bulabileceğiniz kısacası felekten bir gün çalabileceğiniz unutulmaz anlar yaşayacağınız yüksek kalitede bir yer. The Soul Pub Ankara Yenimahalle’de her yerden rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir konumda sizleri bekliyor.

Adres: Kavaklıdere Mh., Olgunlar Cd No:18, 06420 Ankara
Telefon: 0312 424 0 144

DAHA FAZLA
Atatürk Orman Çiftliği gezisi Ankara Yenimahalle

Atatürk Orman Çiftliği Gezisi

Yolunuz Ankara, Yenimahalle’ye düşerse gezmeniz gereken yerlerin başında Atatürk Orman Çiftliği geliyor. 1925 yılında Atatürk’e armağan edilen arazi üzerin Atatürk’ün talimatı üzerine yapılmış önemli ve güzel yerlerden birisidir. Ankara Yenimahalle’de Atatürk Orman Çiftliği gezisi de önerdiklerimiz arasında.

Ankara Yenimahalle Atatürk Orman Çiftliği gezisi Ankara Yenimahalle’de Atatürk Orman Çiftliği gezisi 

Burası muhteşem manzaraya sahip doğal sit alanlarının başında geliyor. En büyük hayvanat bahçesi, Atatürk’ün doğduğu evin bir benzeri, tarihi Karadeniz havuzu ve Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe’nin mezarı bulunmaktadır.

Hayvanat bahçesinde bir çok hayvan türü bulunmaktadır. Çiftlikte yer alan saat kulesi de dikkat çeken detaylar arasındadır. Burada köftenin, kokorecin ve enfes dondurmanın tadına varırken bir yandan da Atatürk’ün evini ziyaret edebilirsiniz.

Çocuklarınızla ya da arkadaşlarınızla birlikte gelip eğlenebileceğiniz doğal güzelliğe sahip bu yerde organik ürünlerinde tadına bakabilirsiniz.

Not : Ankaraya Uçak bileti web sitemizde en uygun fiyatlar ile bulunabiliyor.

Tatil City Gezi Rehberi

DAHA FAZLA